V teh dneh smo se vsi znašli  pred  težko preizkušnjo. Kako opraviti naloženo domače delo, ob tem delati na daljavo za službo in še hkrati zaposliti otroka. Nekaj dni gre vse tekoče, nato  se otrok naveliča igrač, želi mamo, očeta le zase. Predlagamo, da vpeljete vsakodnevno rutino.

Rutina otroku  omogoča občutek varnosti, navaja ga na red in disciplino, daje mu občutek zbranosti in ga pomirja. Otrok tako točno ve kaj ga čaka tisti dan,  kako si bodo sledile dejavnosti skozi dan (zajtrk, oblačenje, igra, malica, kosilo, odhod v naravo, malica, igra, priprava na spanje – poskušajte ohraniti podobno časovno rutino dneva, kot so jo navajeni ). Tako bo tudi vedel kdaj boste imeli čas zanj (po kosilu, po spanju. itd).  Otroke poskušamo čim bolj zgodaj vpeljati v domača opravila. Dobro je, da ima otrok načrt, ki je obešen na vidnem mestu v domu. Moramo vedeti, da dela ne bodo tako opravljena, kot bi si želeli  ampak s časoma bo otrok osvojil rutino.

Za opravljeno gospodinjsko opravilo naj bo otrok nagrajen- a ne s sladkarijami, temveč s kakšno dejavnostjo( igro na prostem, branjem pravljice itd.)

Pomembno je tudi gibanje.

Vsakodnevno gibanje otroka spodbuja, da pridobiva izkušnje in motorične spretnosti preko senzomotoričnih kanalov. Za razvijanje teh potreb je najboljša mati NARAVA. Z otrokom pojdimo na sprehod v gozd, poiščimo drobne palčke, kamenčke, spodbudimo pri  otroku igro. Kmalu boste ustvarjali palčkovo hišico, opazovali mravljo, šteli storže, poslušali ptičje petje, preskakovali korenine ali preplezali manjše deblo. Tako bo otrok ne vede sproščeno izvajal naravne oblike gibanja (hoja, tek, skoki, poskoki, valjanje, plezanje, plazenje), se sprostil in naužil svežega zraka.

Naslednjič nas bo pot vodila na travnik, kjer bomo z otrokom opazovali rastline, drobne žuželke, prve čebele, se z otrokom lovili, šteli, iskali besede na določen glas, itd. In kaj je lepše kot metati kamenčke v potok? Če smo dovolj spretni bomo postavili še mlinček. Ob potoku naberemo zaobljene prodnike. Z njimi doma ustvarimo igro.

Gibalne dejavnosti in igra na prostem, v naravi  dajejo otrokom občutek zadovoljstva, razigranosti, sproščenosti in razgibanosti, povečajo se njihove intelektualne sposobnosti, razvijajo si samopodobo.

“Gibanje skozi aktivno prosto igro – zlasti na prostem – je najbolj koristno darilo, ki ga kot starši, učitelji in skrbniki lahko podarimo svojim otrokom, da jim zagotovimo zdrava telesa, ustvarjalne misli, akademski uspeh, čustveno stabilnost in močne socialne spretnosti.” Angela J. Hanscom, Balanced and Barefoot

Marija Antolovič, pomočnica ravnateljice v vrtcu

OTROKOVO RAZUMEVANJE SITUACIJE

Ta nenavadna situacija, ki je nastala v državi, je posegla v naše medsebojne odnose in načine druženja. V takšnih okoliščinah smo ljudje bolj občutljivi in se različno odzivamo. Otroci čutijo našo negotovost, stisko, zaskrbljenost…Zato je pomembno, da se z otroki pogovorimo na način, ki je primeren njihovi razvojni stopnji in zmožnosti razumevanja. Saj s tem olajšamo njihovo stisko in jih razbremenimo. In kar je najpomembnejše, otrokom dajmo prepričanje, da so varni.

Na spodnjih povezavah so vsebine, ki dajejo konkretne napotke kako se pogovoriti z otroki in dostop do pravljic, s katerimi si lahko pomagamo pri razlagi.

  1. Napotki za pogovor z otrokom o koronavirusu (izberite in pritisnite povezavo):

https://casoris.si/kako-govoriti-o-koronavirusu/

  1. Pri pogovoru z otrokom si lahko pomagate s preprostimi pravljicami, ki so pripravljene tako, da otroku pomagajo:

–  https://www.center-motus.si/koronavirus-kako-se-pogovoriti-z-otrokom/

https://minirokice.si/pravljica-o-koronavirusu/

DA PANDEMIJA KORONAVIRUSA NE BO PREŠLA V PANDEMIJO TESNOBE. 

Stiska, strah, negotovost…Kako se z vsemi temi občutji spopadati, da nas ne preplavijo.

Na spodnji povezavi vas čakajo številne povezave do mnogih uporabnih in koristnih gradiv. Spletna povezava se bo tedensko nadgrajevala z novimi vsebinami.

https://padlet.com/mojcapevec/teqafi01c9lk

KAKOVOSTNO PREŽIVLJANJE PROSTEGA ČASA Z OTROKI

Da bi bil ta čas čimbolj pester, raznolik, ustvarjalen so na spodnji povezavi zanimive in koristne povezave za kvalitetno preživljanje prostega časa.

Spletna povezava se bo tedensko nadgrajevala z novimi vsebinami.

https://padlet.com/mojcapevec/3ad5d7hb9thb

Na  elektronskem naslovu mojca.pevec@guest.arnes.si sem na voljo za pomoč in podporo, če jo potrebujete.

Vsem otrokom in staršem želimo čim več nasmejanih, igrivih in sproščenih trenutkov

Mojca Pevec, svetovalna delavka                         Marija Antolovič, pomočnica ravnateljice za vrtec